"/>"/>
Yazılım Dilleri
Asp.Net 4.5 Kitabı
Skip Navigation Links

Sharepoint 2010 Custom Content Type Oluşturma

Sharepoint 2010 Custom Content Type Oluşturma

Sharepoint içerisinde bir şablon liste oluşturup bu liste üzerinden işlemlerimizi yapmamız gerekebilir. Bu noktada aynı listeleri ve iş akışlarını oluşturmak yerine Content Type kullanarak tek bir sefer oluşturup istediğimiz listelerde bu yapıyı kullanabiliriz.

Örneğin Sharepoint ile Kalite Yönetim Sistemi yazılımı geliştiriyoruz. Tüm Kalite Yönetim Sistemi doküman türleri için standart sütunlarınız. Yalnız her türün kendine özgü dokümanları da olabilir. Bir diğer istek de tüm dokümanlar yönetici onayından geçecektir.

Bu örneği incelediğimizde şu noktayı yakalayabiliriz: Tüm doküman türleri için ortak sütunları ve iş akışlarını tek bir noktada birleştirip bu yapıyı tüm doküman türlerinde ortak kullanabilirsek iş akışları ve ortak sütunları her listede tekrar tekrar oluşturmaktan kurtulabiliriz.

İşte tam bu noktada Content Type kavramı devreye giriyor. Listelerin ortak sütunlarını ve iş akışını content type olarak tanımlayıp bu türü tüm listelere tanımlarsak hem işlemlerin tek noktadan düzenlenebilir olması hem de istenen listeye istenen sütunların eklenmesi ve kullanılması sağlanacaktır.

Farklı bir örnek inceleyecek olursak, sistem içerisinde personel, yönetici ve standart kullanıcı bilgileri farklı listelerde tutulacağı kararlaştırılsın. Bu kayıtların her biri birer kişiyi temsil edeceklerinden kişilerin ortak özellikleri olan Adı, Soyadı, E-Posta adresleri vb özellikleri üç listede de ortak olacaktır. Bu noktada 3 farklı yapı oluşturulabilir:

  1. Her kayıt için Active Directory üzerinde bir kullanıcı oluşturulur ve ortak bilgiler burada tutulur. Diğer bilgiler ise Personel, Yönetici ve Kullanıcı listeleri oluşturulup AD kullanıcısı referans gösterilerek buralarda tutulabilir.
  2. Kişi isminde bir liste oluşturulur. Burada kişilerin ortak bilgileri tutulur (Adı, Soyadı, E-Posta adresleri vb.). Personel, Yönetici ve Kullanıcı listelerinden de lookup olarak Kişi tablosuna referans verilerek kişi kayıtları tek noktada tutulur.
  3. Kişi isminde bir Content Type hazırlanır. Bu type içerisinde Adı, Soyadı, E-Posta sütunları olur. Personel, Yönetici ve Kullanıcı listelerinin türü olarak Kişi belirtilir ve bu 3 listenin altyapısı Kişi türüne göre hazırlanmış olur.

Bu yapılardan projenizin yapısına uygun olanını seçip kullanabilirsiniz. Şu an konumuz Content Type olduğundan dolayı 3 nolu madde üzerinden ilerleyeceğiz.

Content Type oluşturmadan önce Content Type sütunları farklı listelerde kullanılabilir olduğu için Site Sütunu olarak tanımlamamız gerekmektedir. Sharepoint Designer üzerinden Site Sütunları sekmesine gelelim ve Yeni Sütun ile Ad, Soyad, EPosta sütunlarını tek satır metin olarak oluşturalım.

Content Type içerisinde kullanılacak sütunları oluşturduğumuza göre artık türümüzü oluşturmaya başlayabiliriz. İçerik Türleri (Content Types) sekmesindeki menüden  New Content Type (Yeni İçerik Türü) ile yeni türümüzü oluşturalım. Oluştururken grup olarak kendi oluşturduğumuz türler için ayrı bir grup oluşturalım.

 

Oluşturma sırasında bizden bazı seçimlerin yapılması istenecektir:Üst İçerik Türünün Seçileceği Yer: İçerik türünün kalıtım alacağı üst türün bulunduğu grubu  belirtmektedir.

 1. 

  1. Üst İçerik Türü: İçerik türünün katılım alacağı üst türü belirtmektedir.

Seçimleri yaptıktan sonra kaydettiğimizde grubun ve yeni türümüzün oluştuğunu görmekteyiz.

Oluşturduğumuz Content Type'ın sütunlarını seçmek için İçerik türü sütunlarını düzenle linkine tıklayalım.

Açılan ekrandaki menüden Varolan Site Sütununu Ekle ile daha önceden oluşturduğumuz site sütunlarını seçip ekleyelim.

Content type oluşturuldu. İstenirse Content type içerisine iş akışı vb özellikler de eklenebilir.

Şimdi türü kullanacağımız listeyi (Personel - Custom List) oluşturalım.

Listenin içerik türlerini düzenleyebilmek için Gelişmiş Ayarlar -> İçerik türlerinin yönetimine izin ver seçeneğini aktif hale getirip kaydetmek gerekmektedir.

Kayıttan sonra İçerik Türleri -> Ekle butonu ile oluşturduğumuz içerik türünü ekleyeceğiz.

Ekleme işleminden sonra bu içerik türünün kullanımı için menüden Varsayılan Olarak Ayarla butonu ile içerik türünü varsayılan yapalım.

Personel listesinin sütunlarına geldiğimizde Adı, Soyadı ve EPosta sütunlarının Kişi türüne bağlı olarak oluştuğu görünmektedir. Buraya istersek yeni bir sütun da ekleyebiliriz. Örneğin Departman isminde Seçim (Choice) sütunu ekleyelim. Bu sütundaki değerler de aşağıdaki gibi olsun:

·         Yazılım

·         Sistem

·         Ar-Ge

·         İş Geliştirme

Yapılan işlemleri kaydedip browser üzerinden yeni personel ekleme formunu çalıştırdığımızda oluşturduğumuz sütunların geldiğini ve kayıt eklenebildiğini göreceksiniz.

 

Yepyeni makalelerde görüşmek dileğiyle :)

 

Veysel Uğur KIZMAZ

Bilgisayar Mühendisi

veysel@ugurkizmaz.com

www.ugurkizmaz.com

 

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Mail listesine katılmak için tıklayınız

Hakkımdaki son bilgilere anlık erişmek için mail listesine katılabilirsiniz.