"/>"/>
Yazılım Dilleri
Asp.Net 4.5 Kitabı
Skip Navigation Links

Sharepoint 2013 Kurulumu ve Hata Çözümleri

Sharepoint 2013'ün nereden indirileceğini, nasıl kurulacağını, kurulum sırasındaki hataları inceleyelim.

 ÖN BİLGİ

Uzun zamandır beklenen Sharepoint 2013 Preview sonunda çıktı!
Sharepoint Server 2013’ün nereden indirileceğini ve kurulumunu nasıl yapılacağını inceleyeceğiz bu makalemizde.
 
SHAREPOINT DOWNLOAD LİNKLERİ
Windows Server 2012, Sharepoint 2013 ve Sharepoint Designer 2013’ü indirebileceğiniz linkler aşağıda yer amaktadır.
 
SHAREPOINT SERVER 2013 KURULUMU
Sharepoint Server 2013 kurulumunu indirip imajı çalıştırdıktan sonra karşınıza yükleme seçenekleri çıkacaktır. Bulunduğunuz sunucuya ilk Sharepoint 2013 kurulumu yapıyorsanız öncelikle Install software prerequisites seçeneğinden Sharepoint kurulumundan once yüklenmesi gereken uygulamaları yükleyip yapılandırmaları yapmamız gerekmektedir.
 
Sharepoint 2013 öncesi yüklenecek uygulamalar açılan ekranda listelenecektir. Next ile kuruluma başlayabiliriz artık.
Kurulum başladı. Bazı uygulamalar kurulduktan sonra Sharepoint, sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra yeniden sunucunuz açıldığında kurulum kaldığı yerden devam edecektir.
Ön kurulum tamamlandı. Sharepoint Server 2013 kurulumuna geçmeden once sizden sunucuyu yeniden başlatmanız istenecektir. Yeniden başlatma işleminden sonra aşağıda gösterilen Install Sharepoint Server seçeneğinden kurulumu başlatabilirsiniz.
Kurulum başladığında sizden seri numarasını isteyecektir. Yukarıda yer alan indirme linkinde seri numarası  da bulunmaktadır. Oradan alabilirsiniz.
Kullanım koşullarını okuyup onaylayınız.
İki tür yükleme seçeneği karşınıza çıkacaktır.
1. Complete: Birden fazla sunucuya kurulum yapılacaksa bu seçenek kullanılmaktadır. Bu kurulumu yapabilmeniz için sunucunuzda SQL Server 2008 R2 SP1 ve üstü veritabanı uygulamasının bulunması gerekmektedir.
2. Stand-alone: Tek sunucuya kurulum yapılacaksa bu seçenek seçilmelidir. Genellikle uygulama geliştirenler tek sunucu üzerinden çalıştıkları için bu seçeneği kullanmaktadır. Bu kurulum türünde SQL Server’ın sunucu üzerinde kurulu olmasına gerek yoktur.
Seçeneğinizi seçtikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz.
Sharepoint Server 2010 sisteme başarıyla kuruldu. Run the SharePoint Products Configuration Wizart nowseçeneği ile yapılandırma sihirbazını başlatabilirsiniz. Yapılandırma sırasında 2 hata ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel olacaktır. Onların çözümlerini de yazının devamında belirtiyor olacağım.
Configuration wizard açıldığında ilk Next dediğinizde yukarıdaki uyarı mesajını verecektir. Yes seçeneğini seçip olabilecek yeniden başlatmalara izin verelim ve yapılandırmamıza başlayalım.
Yapılandırma devam ederken ilk hatamızı Configuration Database oluştururken alabiliriz. Hata mesajı:
Failed to connect to the configuration database.

An exception of type System.Management.Automation.CmdletInvocationException was thrown. Additional exception information: ErrorCode<NonDomainNWService>:SubStatus<ES0001>:Service running under Network Service account in workgroup environment is not supported.
 
Bu hatanın çözümü için öncelikle configuration wizard’I kapatınız ve komut satırını açınız. Komut satırında aşağıdaki klasör yoluna geliniz:
C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\15\bin
 
Burada aşağıdaki komutu çalıştırınız. Bu komut Sharepoint Server 2013 Configuration veritabanlarını oluşturacaktır.
psconfig.exe -cmd configdb create skipregisterasdistributedcachehost
 
Bu işlemden sonra Configuration Wizard’I yeniden çalıştırdığınızda 2. adımı atlayıp devam edecektir. Bu sefer 8. adımda (sample data oluştururken) bir hata ile karşılaşabilirsiniz.
Bu durumda yapmanız gereken, sihirbazı kapatmak ve http://bilgisayaradı linkinden 80 portuna default kurulan Sharepoint uygulamanızı çalıştırınız.
Karşınıza template seçim ekranı gelecektir. İlk seçili olan Team Site ile kurulumumuza devam edelim. OK dediğimizde karşımıza işlemlerin devam ettiğine dair hiç alışık olmadığımız bir ekran çıkacaktır :)
İşlemler tamamlandıktan sonra uygulamanın kullanıcı gruplarının belirlendiği ekran karşımıza gelmektedir. Burada seçili olan yapılandırmaya hiç dokunmadan ilerleyelim.
İkinci bekleme ekranımızda özür mesajı yok bu sefer :)
 
Ve Sharepoint uygulamamız açıldı!
 
İlerleyen paylaşımlarımda Sharepoint 2013’ün yeni özelliklerini inceleyeceğiz.
Yepyeni makalelerde görüşmek dileğiyle :)
 
Veysel Uğur KIZMAZ
Bilgisayar Mühendisi
veysel@ugurkizmaz.com
 
 

Yorumlar (2)

 1. Avatar
  Helal DOGAN

  09.08.2012

  Helal Olsun

 2. Avatar
  Afşin Güneş

  26.01.2013

  Hocam emeğinize sağlık gayet güzel anlatım olmuş sharepoint 2010 üzerine web apps 2010 kurarak sharepointin özelliğine özellik katmış oluyorduk sharepoint 2013 üzerine web apps 2013 kurulumunu nasıl yaparız başka bir yazınızda bundan bahsederseniz çok sevinirim

Yorum Yap

Mail listesine katılmak için tıklayınız

Hakkımdaki son bilgilere anlık erişmek için mail listesine katılabilirsiniz.